Aktualności

Kategoria: Aktualności

Tagi: przeciwciała

Data: 2010-05-05

„Nanobodies” nowe era przeciwciał.

Obecnie istnieje ponad 300.000 komercyjnych przeciwciał, z których naukowcy mogą wybrać odpowiednie do swoich doświadczeń. W celu wykorzystania tych przeciwciał do wizualizacji białek w komórce, komórki muszą być najpierw utrwalone i permeabilizowane w celu unieruchomienia składników komórkowych. Następnie komórki pozbawia się błony, aby umożliwić dostęp przeciwciał do antygenów. Problem polega na tym, że naukowiec patrzy zawsze na martwe komórki i nie może podglądać procesów biologicznych, takich jak składanie białek czy interreakcje pomiędzy białkami w czasie rzeczywistym.

Konwencjonalne przeciwciała nastręczają wiele problemów w badaniach in vivo są zbyt duże i chemicznie niestabilne aby były skuteczne do badań w czasie rzeczywistym wnętrza żywych komórek. Alternatywę dla tradycyjnych fragmentów przeciwciał są unikatowe przeciwciała wytwarzane przez układ odpornościowy wielbłądów, lam i rekinów. W przeciwieństwie do innych przeciwciał, składają się tylko z dwóch łańcuchów ciężkich i jednej domeny wiążącej antygen. Ta domena może być jeszcze poddana inżynierii genetycznej do produkcji bardzo małych, bardzo stabilnych jednego-domenowych rekombinowanych fragmentów przeciwciał, zwanych "nanobodies”.

Nowe przeciwciała będą więc małe, stabilne i łatwe do manipulanci. Konwencjonalne przeciwciała posiadają masę około 150 kDa, podczas gdy mniejsze rekombinowanee przeciwciała mają zakres o masie 25-50 kDa. Natomiast przeciwciała: wielbłąda, lamy i rekina ważą tylko 13/12 kDa, czyli o połowę mniej niż rekombinowane przeciwciała i około jedną dziesiątą mniej niż konwencjonalne przeciwciała. Tak małe rozmiary pozwolą nano-przeciwciałom łatwo wejść do komórek bez potrzeby utrwalania ich i permeabilizacji.

Nowe przeciwciała są również bardziej stabilne od tradycyjnych. Można je gotować, czy umieścić w ekstremalnych temperaturach, są również aktywne w moczniku. Przeciwciała te są na tyle stabilne, że w przeciwieństwie do konwencjonalnych przeciwciał, nie muszą być chłodzone w celu przechowywania.

Połączenie nano-przeciwciał z markerem fluoryzującym pozwoliło już na zaobserwowanie zmiany w cyklu komórkowym w czasie rzeczywistym. Jedynym limitującym czynnikiem jest koszt produkcji nano-przeciwciał i może on być zaporowy dla wielu podstawowych zastosowań w badaniach.

Więcej: "Modulation of protein properties in living cells using nanobodies."

Zapraszamy do dyskusji na ten temat na naszym forum http://metlab.pl/forum/topic135-nanobodies-nowe-era-przeciwcial.html