Metody

Kategoria: Metody

Tagi: biotechnologia

Data: 2010-10-18

Biała biotechnologia w służbie czystości i ekologii

Grzyby, drożdże i bakterie to dla niektórych lista najstraszniejszych czynników chorobotwórczych. Tymczasem te żywe minifabryki są w stanie wytworzyć takie substancje, jak enzymy, kwas cytrynowy i, od niedawna, biologiczne substancje powierzchniowo czynne (biosufraktanty). Zastosowanie procesów mikrobiologicznych do produkcji tych substancji na skalę przemysłową określane jest „białą biotechnologią”. Bez „białej biotechnologii” obecnie dostępne na rynku produkty do prania i domowe środki czystości byłyby całkowicie inne, ponieważ do wytworzenia ich kluczowych składników na coraz większą skalę stosuje się kultury biologiczne.

„Biała biotechnologia” to połączenie siły biologii z technologią. W przeciwieństwie do fabryk środków chemicznych, w tym przypadku proces przetwarzania jest wykonywany przez mikroorganizmy, takie jak grzyby, drożdże i bakterie. Produkują one wymagane substancje z surowców odnawialnych, np. melasy, skrobi lub olejów roślinnych. Tak forma produkcji jest bezpieczna dla środowiska - proces biologiczny jest bardzo efektywny pod względem energetycznym i przebiega w niskich temperaturach, co wpływa na ograniczenie zużycia paliw kopalnych i emisji dwutlenku węgla, przeciwdziałając niekorzystnym zmianom klimatycznym. Firma Henkel wykorzystuje żywe minifabryki do wytwarzania ważnych składników środków piorących i czystości. Enzymy i kwas cytrynowy znajdują się w produktach do prania od dłuższego czasu, niedawno dołączyły do nich także biosurfaktanty.

Biosurfaktanty

Substancje powierzchniowo czynne (surfaktanty) to substancje myjące, które tworząc monomolekularną warstwę pomiędzy wodą a nierozpuszczalnymi w wodzie zabrudzeniami, ułatwiają rozdrabnianie brudu na drobne cząstki i usuwanie ich podczas prania z tkanin. Biologiczne substancje powierzchniowo czynne są produkowane dzięki działaniu drożdży lub bakterii na surowce odnawialne, czyli w sposób przyjazny dla środowiska. Wyniki badań firmy Henkel dowodzą, że biosurfaktanty pomagają czyścić także inne powierzchnie, np. szkło. Substancje pochodzenia biologicznego zawarte w środkach czystości takich jak Instanet i Sonasol gwarantują lepsze efekty niż przy zastosowaniu konwencjonalnych substancji powierzchniowo czynnych, zapewniając połysk bez smug.

Fermenter

Enzymy

Enymy to substancje aktywne biologicznie, które pełnią ważną funkcję w mikroorganizmach i wszystkich żywych komórkach - umożliwiają zachodzenie reakcji chemicznych lub przyśpieszają je. Produkuje się je przy pomocy bakterii, a są wykorzystywane w przemyśle od lat 70-tych XX wieku. W detergentach do prania służą do usuwania plam takich jak z krwi, kakao lub szminki, a w środkach myjących do zmywarek - ułatwiają usuwanie zabrudzeń białkowych i skrobiowych. To dzięki enzymom właśnie proszki do prania jak Persil czy Dixan zapewniają doskonałe rezultaty prania, a tabletki i żel SOMAT – znakomite efekty mycia nawet w niskich temperaturach, przy użyciu niewielkiej ilości wody.

Kwas cytrynowy

Sok z cytryny zawiera od 5 do 7% kwasu cytrynowego. W przeszłości czysty kwas cytrynowy uzyskiwany był w uciążliwy sposób z soku z cytryny i limety, obecnie produkcja tej substancji na skalę przemysłową jest możliwa dzięki specjalnemu gatunkowi grzybów. Jedną z właściwości kwasu cytrynowego jest bardzo skuteczne rozpuszczanie osadu kamienia wodnego. Z tego powodu jest on używany w środkach czyszczących przeznaczonych dla gospodarstw domowych, takich jak na przykład Bref. Stosowany jest także jako składnik środków do prania typu Color.

Więcej: "http://www.henkel.pl/cps/rde/xchg/henkel_plp/hs.xsl/index.htm"

Autor: materiały prasowe, Dorota Strosznajder ,

Zapraszamy do dyskusji na ten temat na naszym forum http://metlab.pl/forum/topic168-biala-biotechnologia-w-sluzbie-czystosci-i-ekologii.html