Aktualności

Kategoria: Aktualności

Tagi: medycyna nowotwory rak piersi

Data: 2011-03-04

Blokowanie enzymu hamuje przerzuty raka piersi

Naukowcy z brytyjskiego Instytutu Badań nad Rakiem odkryli, że zablokowanie enzymu LOXL2 u myszy z rakiem piersi może zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby do innych narządów.

Około 90% zgonów z powodu choroby nowotworowej jest spowodowanych przerzutami choroby do innych narządów. Autorzy pracy powiązali wysoki poziom enzymu LOXL2 z rozprzestrzenianiem się raka i gorszym rokowaniem dla pacjentów. Co więcej wykazali również, że enzym LOXL2 jest ważny w początkowej fazie rozprzestrzeniania się choroby nowotworowej. Pomaga on komórkom nowotworowym oderwać się od pierwotnego ogniska i dostać się do krwiobiegu.

W badaniach na myszach, autorzy eksperymentu za pomocą substancji chemicznych i odpowiednich przeciwciał blokowali aktywność LOXL2 co powodowało hamowanie rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych do innych tkanek.

Dr Janine Erler, kierownik zespołu powiedziała: "Enzym o nazwie LOXL2 jest fantastycznym celem dla nowych trapi antynowotworowych, i jest wysoce prawdopodobne, że zostanie wykorzystany również w warunkach klinicznych."

Więcej: bbc

Zapraszamy do dyskusji na ten temat na naszym forum http://metlab.pl/forum/topic187-blokowanie-enzymu-hamuje-przerzuty-raka-piersi.html