Aktualności

Kategoria: Aktualności

Tagi: linie komórkowe medycyna

Data: 2010-12-23

Hodowla komórek nerkowych -krok w kierunku doskonalszych dializ.

Naukowcy z uniwersytetu technologicznego w Holandii odnotowali sukces w hodowli komórek nerkowych w laboratorium. Hodowane komórki podtrzymywały swoje właściwości funkcjonalne i były w stanie oczyszczać krew.

Kluczem do sukcesu naukowców z Holandii okazało się opracowanie przez nich nowego rodzaju bioaktywnej syntetycznej membrany ze strukturą przypominająca błony znajdujące się w ludzkiej nerce -to krok w stronę ulepszenia dializ.

Funkcja nerek jest niezwykle ważna, nerki filtrują krew z toksycznych produktów przemiany materii. Wiele osób na świecie cierpi z powodu niewydolności nerek wiele z nich wymaga sztucznego oczyszczania krwi (dializa). Niestety ta technika nie jest jeszcze doskonałe: jej zdolność do oczyszczania krwi w stosunku do zdrowych nerek wynosi tylko 15 do 20%. Naukowcy zatem szukają sposobów, aby przywrócić czynności nerek przy użyciu hodowanych komórkach nerek.

Główny autor badań, wyjaśnia, że centralną rolę w badaniach odegrała opracowana przez nich membrana, która ma dwie podstawowe cechy: odpowiednią strukturę i aktywność biologiczną. Strukturalnie składa się z błony nanowłókien, które są częścią większej wielkości włókien. Struktura ta jest podobna do ludzkiej błony nerek. Komórki nerki rosną na tej włóknistej błonie, ale przestają działać po kilku dniach. Aby utrzymać ich funkcję na dłużej dodano odpowiednich bioaktywnych sygnałów w postaci małych peptydów.

Więcej: sciencedaily

Zapraszamy do dyskusji na ten temat na naszym forum http://metlab.pl/forum/topic178-hodowla-komorek-nerkowych-krok-w-kierunku-doskonalszych-dializ.html