Aktualności

Kategoria: Aktualności

Tagi: choroby neurodegradacyjne medycyna

Data: 2011-03-14

Krok w kierunku pokonania chorób neurodegradacyjnych mózgu.

Naukowcy twierdzą, że odkryli białko, które pomaga utrzymać sprawność włókien nerwowych, przekazujących wiadomości w mózgu.

Badacze z Erenburga donoszą, że dzięki ich odkryciu łatwiej będzie można zrozumieć zaburzenia w funkcjonowaniu neuronów, powodujące takie choroby neurodegradacyjne jak padaczka, otępienie oraz stwardnienie rozsiane. W tych chorobach, przepływ impulsów elektrycznych z mózgu jest zakłócony co prowadzi często do braku możliwości kontroli ruchów lub zaniku mięśni.

Mózg działa jak obwód elektryczny -wysyła impulsy wzdłuż włókien nerwowych. Włókna te mogą mierzyć do metra, ale ich średnica nie jest większa niż szerokość ludzkiego włosa.

Naukowcy odkryli, że białko Nfasc186 ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania zdrowia i prawidłowego funkcjonowania ważnego z punktu widzenia przekazywania sygnału fragmentu włókien nerwowych – segmentu początkowego aksonu (AIS) - który kontroluje przesyłanie wiadomości w mózgu.

Dokładne poznanie inicjacji procesu przekazywania impulsów nerwowych w przyszłości pomorze rozwikłać zawiłości pracy mózgu i lepiej zrozumieć choroby neurodegradacyjne, w których mózg nie jest w stanie wysyłać informacji do różnych części ciała.

Więcej: bbc

Zapraszamy do dyskusji na ten temat na naszym forum http://metlab.pl/forum/topic189-krok-w-kierunku-pokonania-chorob-neurodegradacyjnych-mozgu.html