Aktualności

Kategoria: Aktualności

Tagi: ogłoszenia

Data: 2010-10-06

MicroRNA, który może pozwolić na lepszą kontrolę poziomu cholesterolu we krwi

W Stanach Zjednoczonych choroby takie jak: zawał serca, udar mózgu i choroba tętnic obwodowych, stanowią ponad 30 procent wszystkich zgonów w ciągu ostatniej dekady.

Przyczyną miażdżycy choroby polegającej na gromadzeniu się tłuszczu w tętnicach, jest wysoki poziom cholesterolu zawartego we krwi. Statyny, leki często przepisywane przez lekarzy do kontrolowania poziomu cholesterolu, działają poprzez obniżenie LDL, czyli "złego" cholesterolu, jednak ich rola w odniesieniu do HDL czyli "dobrego" cholesterolu jest wciąż mało znana. Co ważne stwierdzono, że HDL posiada ochronny wypływ na choroby układu krążenia.

Prowadzący badanie Ángel Baldán, opublikował wyniki, w których pokazał, że mikroRNA miR-33, może być kluczem do kontroli HDL, czyli "dobrego" cholesterolu.

"Jeśli odkrycie, że miR-33 może być używane do zwiększenia poziomu HDL, będzie to miało ogromny wpływ na nasze możliwości w leczeniu chorób serca." mówi główny autor badań.

Naukowcy odkryli, że zwiększenie poziomu miR-33 w wątrobie, powodowało obniżenie stężenia cholesterolu frakcji HDL w modelu zwierzęcym i odwrotnie, zmniejszenie miR-33, miało wpływ na zwiększenie poziomu HDL.

Równolegle z tymi wynikami, cztery inne grupy badaczy otrzymały podobne wyniki. Naukowcy mają nadzieję, że przyszłe leki mogą okazać się bardziej skuteczne niż te, które obniżają cholesterol LDL.

Więcej: "www.sciencedaily.com"

Zapraszamy do dyskusji na ten temat na naszym forum http://metlab.pl/forum/topic167-microrna-ktory-moze-pozwolic-na-lepsza-kontrole-poziomu-cholesterolu-we-krwi.html