Aktualności

Kategoria: Aktualności

Tagi: medycyna

Data: 2010-08-28

Naukowcy odkryli 95 wariantów genetycznych powiązanych z czynnikiem ryzyka chorób serca

Międzynarodowy zespół naukowców, których prace są finansowane ze środków unijnych, zidentyfikował 95 wariantów genetycznych powiązanych z wysokim poziomem cholesterolu i trójglicerydów we krwi, który wiąże się z poważnymi czynnikami ryzyka choroby wieńcowej. Badania, których wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Nature, mogą przełożyć się na nowe sposoby zapobiegania chorobom serca i leczenia ich.

Choroba wieńcowa jest najczęstszą przyczyną śmierci na całym świecie. Wiadomo, że nieprawidłowy poziom cholesterolu całkowitego, lipoproteiny niskiej gęstości (LDL-C czyli tzw. "zły cholesterol"), lipoproteiny wysokiej gęstości (HDL-C) i trójglicerydy są głównymi czynnikami ryzyka choroby serca i stanowią istotne cele dla leków.

W swoim artykule naukowcy przeprowadzili analizę asocjacyjną całego genomu, skanując genomy 100.000 osób pochodzenia europejskiego i szukając zmian w materiale genetycznym, które są wiązane ze zmianami w poziomie lipidów.Przeprowadzona przez naukowców analiza pozwoliła odkryć 95 wariantów genetycznych, z których 59 nie było jeszcze wcześniej rozpoznanych. Zdaniem zespołu całościowe ujęcie 95 wariantów "wyjaśnia 10%-12% całkowitej wariancji odpowiadającej 25%-30% wariancji genetycznej".

Naukowcy zeskanowali również genomy tysięcy osób z Azji Wschodniej i Południowej oraz pochodzenia afroamerykańskiego. Dzięki temu ujawniono, że większość wariantów występuje w różnych grupach etnicznych.

Więcej: "CORDIS"

Zapraszamy do dyskusji na ten temat na naszym forum http://metlab.pl/forum/topic155-naukowcy-odkryli-95-wariantow-genetycznych-powiazanych-z-czynnikiem-ryzyka-chorob-serca.html