Aktualności

Kategoria: Aktualności

Tagi: bakterie

Data: 2010-06-10

Opublikowano wstępne wyniki Projektu Badania Ludzkiego Mikrobiomu (Human Microbiome Project).

Liczba bakterii zamieszkujących organizm człowieka jest ogromna. Już od dawna sądzono, że zamieszkujące zakamarki ciała mikroby mogą w jakiś sposób wpływać na stan zdrowia swojego właściciela. Jednak dopiero teraz, w epoce badań molekularnych, stało się możliwe wykonanie szczegółowej analizy poszczególnych grup bakterii oraz określenie ich wpływu na utrzymanie zdrowia lub zapadnięcie na określoną chorobę.

Projekt Badania Ludzkiego Mikrobiomu ma na celu scharakteryzowanie rodzajów bakterii znajdujących się wewnątrz i na zewnątrz ciała osób zdrowych i porównanie go z florą bakteryjną osób chorych. Pozwoli to na ustalenie ewentualnego wpływu bakterii na ryzyko wystąpienia poszczególnych chorób.

Opublikowany raport zawiera wyniki z kilku wstępnych badań funkcji genów i białek towarzyszących nam mikroorganizmów. W jednym z badań, naukowcy odkryli, że niektóre rodzaje bakterii w ludzkim żołądku wytwarzają białka, które mogą "pożerać" błonę śluzową żołądka przez co mogą być przyczyną wrzodów.

Ta wstępna praca stanowi podstawę projektu poznania ludzkiego mikrobiomu i ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia roli, jaką odgrywa obecność lub brak, określonych mikroorganizmów, w odniesieniu do stanu zdrowia człowieka.

Więcej: " BioTechniques "

Zapraszamy do dyskusji na ten temat na naszym forum http://metlab.pl/forum/topic148-opublikowano-wstepne-wyniki-projektu-badania-ludzkiego-mikrobiomu-human-microbiome-project.html