Aktualności

Kategoria: Aktualności

Tagi: biotechnologia medyczna medycyna nowotwory

Data: 2010-06-17

Ostra białaczka limfoblastyczna spowodowana jest przez mutacje w trzech genach.

Zespół naukowców z Instytutu Badań Immunologii i Onkologii (IRIC) z Uniwersytetu w Montrealu zidentyfikował po raz pierwszy mechanizm współdziałania trzech genów odpowiedzialnych za powstanie ostrej białaczki limfoblastycznej. Wyniki opublikowane w czasopiśmie "Genes and Development", pokazują wgląd w złożone interakcje pomiędzy genami i ich wkład w rozwój choroby, tym samym dając podstawę do projektowania ukierunkowanego leczenia.

Ostra białaczka limfoblastycznea (ALL) jest najczęstszym nowotworem dziecięcym i dotyczy limfocytów (białych krwinek) komórek, które w organizmie, normalnie odpowiadają za zwalczanie zakażeń. Choroba zaczyna się, gdy pojedynczy, niedojrzały limfocyt rozwija szereg błędów i mutacji, które pozwalają mu mnożyć się w sposób niekontrolowany. Ostatecznie te zbuntowane komórki opanowują narządy limfatyczne, szpik kostny, wypierając normalne komórki krwi. Do tej pory pomimo przeprowadzonych wielu, zakrojonych na szeroka skalę badań nie udało się do końca rozszyfrować złożonego procesu, który odpowiedzialny jest za przekształcenie zdrowych komórek w komórki rakowe.

Naukowcy z Montrealu w swych badaniach nad procesem rozwoju ostrej białaczki limfoblastycznej oparli się o znaną tezę, że mutacje w dwóch genach: SCL i LMO, są przyczyną wystąpienia określonego typu białaczki, zwanej białaczką T-komórkową.

Jak wyjaśnia autor: "Chcieliśmy, odkryć dokładny mechanizm odpowiedzialny za proces, który powoduje, że normalne komórki stają się nowotworowe. Nasze badania pokazują, że obok genów SCL i LMO uszkodzenie genu: Notch1 w komórkach powoduje rozszerzanie się puli niedojrzałych limfocytów, które intensywnie rozmnażają się. Krótko mówiąc, mutacje w tych trzech genach w komórce są wystarczające, aby wywołać białaczkę.

Mimo, że chemioterapia może wyleczyć do 80 procent wszystkich dzieci, naukowcy mają nadzieję, aby zminimalizować działania niepożądane przez projektowanie nowych celowanych terapii, opartych o oddziaływanie na docelowe geny bezpośrednio odpowiedzialne za rozwój raka. "Wiedza z naszej pracy może być pomocna w rozwoju terapii nowotworowych, które będą mniej inwazyjne," dodaje autor pracy.

Więcej: "Modeling T-cell acute lymphoblastic leukemia induced by the SCL and LMO1 oncogenes "

Zapraszamy do dyskusji na ten temat na naszym forum http://metlab.pl/forum/topic149-ostra-bialaczka-limfoblastyczna-spowodowana-jest-przez-mutacje-w-trzech-genach.html