Aktualności

Kategoria: Aktualności

Tagi: biotechnologia linie komórkowe

Data: 2010-04-11

Proces zwijania białek sfotografowany w żywych komórkach.

Zespół badaczy z uniwersytetu w Ilinois użył nowych technik mikroskopowych (FRET-fluorescence resonance energy transfer) w celu obserwacji procesu zwijania się białek w żywych komórkach. Badacze połączyli obserwacje mikroskopowe ze zmianą temperatury co pozwoliło na uwidocznienie procesu zwijania białek przez co stały się one łatwiejsze do sfotografowania.

Technika mikroskopii fluorescencyjnej jest często używana do badania białek wewnątrz żywych komórek. Chociaż mikroskopia fluorescencyjna pozwala zlokalizować badane białka w komórce nie pozwala na pokazanie reakcji mających miejsce w strukturze białka i nie dostarcza precyzyjnych informacji na temat dynamiki i kinetyki białek komórkowych. Jak mówi główny autor artykułu problem polega na rozpoczęciu reakcji zwijania białek. Jeśli obserwujemy fluoryzujące białko w komórkach w warunkach równowagi nie obserwujemy zmian w sygnale (białka zmieniają swoją strukturę bez zmian w sygnale fluorescencyjnym). Badacze rozwiązali ten problem stosując skok temperatury na komórkę. Wzrost temperatury w komórce zakłóca równowagę komórkową co pozwala na obserwację zmian w procesie fałdowania bielak znakowanych fluorescencyjnie. Kiedy temperatura powraca do normalnej i równowaga w komórkach jest przywrócona zwijanie białek nie jest już dłużej widoczne. Wg autorów metoda może być użyteczna między innymi do badania białek szoku cieplnego i odpowiedzi na stres oraz procesów regulacyjnych wrażliwych na temperaturę. Jak zapewniają autorzy nowa technika nie jest skomplikowana.

Więcej: Protein folding stability and dynamics imaged in a living cell

Zapraszamy do dyskusji na ten temat na naszym forum http://metlab.pl/forum/topic126-proces-zwijania-bialek-sfotografowany-w-zywych-komorkach.html