Aktualności

Kategoria: Aktualności

Tagi: biotechnologia ogłoszenia

Data: 2010-04-09

Świecące nasiona: nowa metoda selekcji transgenicznych roślin.

Nowoczesna biotechnologia roślin polega na tworzeniu nowych transgenicznych roślin (zawierających obce geny). Modelem do tych eksperymentów jest często rzodkiewnik pospolity (Arabidopsis thaliana). Tradycyjna metoda selekcji transgenicznych osobników jest czasochłonna i stosunkowo skomplikowana. W praktyce polegała ona na wysianiu analizowanych nasion (w warunkach sterylnych) na podłoże selekcyjne zawierające antybiotyki bądź herbicydy co może trwać do ośmiu miesięcy i w niektórych przypadkach być powodem wad wzrostu transgenicznych roślin wrażliwych na te związki.

Nowa metoda polega na wprowadzeniu do roślin fluoryzującego markera, który pozwola na selekcję transgenicznych roślin już na etapie nasion. Naukowcy z Japonii wybrali jako marker białko OLE1 jedno z białek znajdujących się w błonach ciałek olejowych nasion. Białko OLE1 ulega ekspresji tylko w suchych nasionach w fazie ich spoczynku.

Wstępne badania polegające na fuzji tego białka z GFP (zielonym fluoryzującym białkiem: OLE1-GFP) pokazało, że białko to prawidłowo lokalizuje się w błonach ciałek oleistych u badanego rzodkiewnika i co więcej suche nasiona roślin powstałe w wyniku fuzji świecą na zielono podczas badania w mikroskopie fluorescencyjnym.

Zauważono również że drugie pokolenie nasion również daje się różnicować na podstawie intensywności świecenia: nie świecą nie transfekowane nasiona, słabo świecą- heterozygoty i mocno świecą homozygoty.

Nowa metoda jest bardzo obiecującą techniką ponieważ pozwali naukowcom ułatwić selekcję i skrócić czas jej realizacji.

Więcej: A rapid and non-destructive screenable marker, FAST, for identifying transformed seeds of Arabidopsis thaliana

Zapraszamy do dyskusji na ten temat na naszym forum http://metlab.pl/forum/topic124-swiecace-nasiona-nowa-metoda-selekcji-transgenicznych-roslin.html