Aktualności

Kategoria: Aktualności

Tagi: białka medycyna nowotwory

Data: 2011-02-21

Trombina -białko krzepnięcia krwi a nowotwory

"Pacjenci z nowotworem są bardziej narażeni na powstawanie skrzepów" po raz pierwszy opisał to francuski lekarz Armand Trousseau w XIX w. Lekarze ustalili ostatnio, że osoby z aktywowaną koagulacją krwi są zagrożone wyższym ryzykiem zapadnięcia na nowotwory niż te, które jej nie mają. Wyniki najnowszych badań ujawniają również, że antykoagulanty mogą zwalczać nowotwory i zapobiegać im.

Badania przeprowadzone w Niemczech wskazują, że zestresowane komórki zwiększają wytwarzanie trombiny (czynnika krzepnięcia krwi). Wyniki te rzucają nowe światło na sposób w jaki komórki nowotworowe mogą wykorzystywać ten proces.

Kiedyś stres był oznaką nieuchronnego zagrożenia, które mogło doprowadzić do utraty krwi. Nasz organizm nauczył się radzić sobie ze stresem poprzez gromadzenie czynników krzepnięcia krwi - twierdzą eksperci. To prowadzi do podwyższonej krzepliwości, która zdaniem ekspertów jest jedną z najważniejszych przyczyn zgonów.

Ilość trombiny wytwarzana przez komórki jest określana przez dwa rodzaje białek: białka przyspieszające i białka spowalniające jej wytwarzanie. Naukowcy twierdzą, że działanie obydwu rodzajów białek polega na wiązaniu się z mechanizmem komórkowym, który syntetyzuje trombinę. W normalnych przypadkach trombina jest utrzymywana na niskim poziomie przez białka spowalniające jej wytwarzanie.

Badacze twierdzą, że zapalenie wywoływane przez nowotwór może doprowadzać do podwyższonego poziomu trombiny i fakt, że jest ona czynnikiem krzepnięcia krwi, może wyjaśniać powód wyższego zagrożenia skrzeplinami u osób cierpiących na schorzenia onkologiczne.

Zdaniem zespołu istnieje prawdopodobieństwo, iż komórki nowotworowe zwiększają wytwarzanie trombiny, aby pomóc nowotworowi w rozprzestrzenianiu się poprzez ułatwienie mu atakowania zdrowej tkanki i tworzenie naczyń krwionośnych, odżywiających nowe komórki nowotworowe. To może być powód, dla którego osoby z podwyższoną krzepliwością krwi są bardziej narażone na zapadnięcie na nowotwór.

Więcej: cordis

Zapraszamy do dyskusji na ten temat na naszym forum http://metlab.pl/forum/topic186-trombina-bialko-krzepniecia-krwi-a-nowotwory.html