W organizmie człowieka, który składa się z bilionów komórek, istnieje niezwykły i bardzo bogaty świat molekuł. Pozostają one w ciągłym ruchu, uczestnicząc w wielu procesach napędzających nasze ciało. Na uwagę zasługują wszystkie te cząsteczki, ale szczególnie warto przyjrzeć się witaminom.
Jeśli coś przedstawione jest nam w groźny sposób, wzbudza to u przeciętnego człowieka strach, mimo iż, nie zawsze i niekoniecznie wzbudzane obawy muszą mieć jakieś podstawy. Co to jest inżynieria genetyczna – czy boimy się zwierząt transgenicznych?
Głośne odkrycie polskich naukowców - komórki macierzyste MIC-1 - już niedługo znajdzie swoje zastosowanie w pierwszej na świecie linii dermokosmetyków wykorzystujących ich właściwości. Słynne MIC-1, nazwane przyszłością nie tylko kosmetologii, ale i medycyny regeneracyjnej, wciąż prowokują wiele pytań i skojarzeń. Oto 5 podstawowych faktów o komórkach macierzystych MIC-1, które pozwolą na te pytania odpowiedzieć.
Antybiotyki są to substancje naturalne wytwarzane przez żywe drobnoustroje (najczęściej grzyby lub bakterie) oraz ich półsyntetyczne modyfikaty i syntetyczne analogi które oddziałując w małym stężeniu wybiórczo na struktury i procesy biologiczne hamują wzrost lub rozmnażanie komórek.
Pytanie to stawiano sobie od chwili rozpoczęcia badań nad wirusami. Odkrycie bakteriofaga podzieliło bakteriologów na dwa obozy – tych, którzy wraz z d'Herelle'm widzieli w wirusie żywy zarazek, „bakterię bakterii”, oraz tych, którzy za Bordet’em i Ciuca uważali go za martwy, dziedzicznie przekazywany czynnik powodujący lizę.
Wirusy stanowią zakaźne czynniki patogenne, niezdolne do namnażania się poza komórką. Salvador Luria określa je jako twory, których genom jest zbudowany z jednego rodzaju kwasu nukleinowego, odtwarzające się w żywych komórkach, z wykorzystaniem komórkowego aparatu metabolicznego
Cukrzyca jest zaliczana do chorób społecznych, ponieważ jest szeroko rozpowszechniona, przewlekła oraz wymaga długiej i regularnej opieki lekarskiej. Według Światowej Organizacji Zdrowia w 2000 roku co najmniej 171 milionów ludzi na całym świecie, chorowało na cukrzycę. Prognozy na przyszłość są jeszcze gorsze: szacuje się, że ze względu na ciągły wzrost zachorowalności do roku 2030 liczba chorych może ulec podwojeniu.
Wraz ze wzrostem zużycia antybiotyków u ludzi i zwierząt nie tylko w Europie, ale i na świecie, symptomy odporności bakterii na antybiotyki i trudności w zwalczaniu niektórych chorób zaczęły stawać się coraz bardziej zauważalne. Pomoc w walce z bakteriami, na które przestały reagować antybiotyki, mają przynieść bakteriofagi - wirusy, które przy pomocy swojego DNA infekują komórki chorobotwórczych bakterii.
Polskie podmioty działające w sektorze wysokich technologii są coraz bardziej widoczne na rynku. Ich nowatorskie projekty i ogromny potencjał przekładają się na wzrost wartości segmentu gospodarki z zakresu Life Science. Dochody firm z tej branży, tylko w przypadku sektora farmaceutycznego wynoszą ponad 600 mln zł w skali roku.
W dniach 13-15 maja 2011r. w Krakowie odbyła się druga edycja Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Biofizyki. Miło nam poinformować, że portal Metlab.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.
Laboratorium – to miejsce, w którym przeprowadza się eksperymenty naukowe. Laboratoria ze względu na stopień bezpieczeństwa dzieli się na 4 grupy tzw. bio-bezpieczeństwa (Biosafety Levels) zależne od agresywności organizmów, z którymi pracuje dane laboratorium.
Głównym jego zadaniem jest bardzo proste tłumaczenie sekwencji zasad azotowych na sekwencję reszt aminokwasowych w peptydzie, sekwencję komplementarnego RNA, DNA, czy przeprowadzanie akcji Reverse Complement.
Grzyby, drożdże i bakterie wytwarzają aktywne składniki, które można zastosować w produktach do prania i domowych środkach czystości. Zastosowanie procesów mikrobiologicznych do produkcji tych substancji na skalę przemysłową określane jest „białą biotechnologią”.
Rozwój biologii molekularnej i inżynierii genetycznej doprowadził do stworzenia nowej generacji leków, zwanych lekami biotechnologicznymi. Choć pojawiły się zaledwie trzydzieści lat temu, według stowarzyszenia EuropaBio stanowią 50 proc. rozwijanych obecnie nowych terapii.
Hoechst – barwnik fluorescencyjny reagujący z DNA na zasadzie interkalacji. Stosowany do wybarwiania jąder komórkowych, chromosomów. Barwnik jest wzbudzany światłem ultrafioletowym przy długości fali około 345 nm (max ok 485 nm).
Metoda dot-blot służąca do identyfikacji białek, jest podobna zasadą działania do metody western blotting jednak nie wymaga przeprowadzenia wcześniejszego rozdziału elektroforetycznego białek.
Immunofluorescencyjne barwienie jest techniką pozwalającą śledzić obecność (ekspresję) lub lokalizację docelowego białka w komórce. Technika ta polega na reakcji specyficznych przeciwciał z docelowym białkiem (antygenem).
Szybka i prosta metoda usuwania przeciwciał pierwszo i drugorzędowych z membrany PVDF przy użyciu 0,2M NaOH. Pozwala na wykorzystanie tej samej membrany do pięciu razy.
Hodowle komórkowe prowadzi się w inkubatorze, w temperaturze 37°C, w atmosferze nasyconej parą wodną i 5% CO2. Komórki rosną w zawieszeniu, zwykle w grupach i dzielą mniej więcej co 24 godziny.
Wirus grypy A H1N1, siejący spustoszenie na świecie w latach 1918-1919 dał początek wielkiej rodzinie wirusów, a jego potomkowie nadal krążą po świecie.
Chromatografia żelowa zwana również filtracją żelową stosowana jest do rozdziału białek różniących się masą cząsteczkową lub do oddzielania białek od składników niskocząsteczkowych.
Nazwa proteomika wprowadzona w połowie lat 90 XX wieku pochodzi od angielskiego PROTein complement of the genOME (komponent białkowy kodowany przez genom).
Test ELISA jest jednym z najpowszechniej stosowanych testów immunoenzymatycznych. Wykonuje się go na 96 dołkowych płytkach (polistyrenowych lub pleksiglasowych). Stosuje się wiele różnych wariantów testu ELISA, poniżej przedstawiono wybrane z nich.
Z uwagi na trudności z pozyskiwaniem próbek tkanek do analizy bezpośrednio z sekcji, bardzo wartościowym materiałem wydają się być zbiory tkanek utrwalonych formaliną.
Molekularna analiza nowotworowych lini komórkowych dostarcza ważnych informacji o biologii raków z których pochodzą. Ale czy hodowle in vitro odzwierciedlają dokładnie właściwości komórek nowotworowych in vivo?
Mechanizm obróbki mitochondrialnych transkryptów w komórkach ssaczych powoduje tworzenie wolnej grupy hydroksylowej na końcu 3' oraz pojedynczej grupy fosforanowej na końcu 5' cząsteczki mRNA.