W organizmie człowieka, który składa się z bilionów komórek, istnieje niezwykły i bardzo bogaty świat molekuł. Pozostają one w ciągłym ruchu, uczestnicząc w wielu procesach napędzających nasze ciało. Na uwagę zasługują wszystkie te cząsteczki, ale szczególnie warto przyjrzeć się witaminom.
Jeśli coś przedstawione jest nam w groźny sposób, wzbudza to u przeciętnego człowieka strach, mimo iż, nie zawsze i niekoniecznie wzbudzane obawy muszą mieć jakieś podstawy. Co to jest inżynieria genetyczna – czy boimy się zwierząt transgenicznych?
Antybiotyki są to substancje naturalne wytwarzane przez żywe drobnoustroje (najczęściej grzyby lub bakterie) oraz ich półsyntetyczne modyfikaty i syntetyczne analogi które oddziałując w małym stężeniu wybiórczo na struktury i procesy biologiczne hamują wzrost lub rozmnażanie komórek.
Rozwój biologii molekularnej i inżynierii genetycznej doprowadził do stworzenia nowej generacji leków, zwanych lekami biotechnologicznymi. Choć pojawiły się zaledwie trzydzieści lat temu, według stowarzyszenia EuropaBio stanowią 50 proc. rozwijanych obecnie nowych terapii.
Zespół naukowców z Instytutu Badań Immunologii i Onkologii (IRIC) z Uniwersytetu w Montrealu zidentyfikował po raz pierwszy mechanizm współdziałania trzech genów odpowiedzialnych za powstanie ostrej białaczki limfoblastycznej.
Biotechnologia medyczna umożliwia terapię chorób, których wcześniej nie udawało się leczyć, stając się nadzieją dla pacjentów na całym świecie. Jak rozwijała się branża biotechnologii medycznej i jakie cele stawia przed sobą dzisiaj?
W celu ułatwienia chirurgom odróżnienia tkanki nowotworowej od zdrowej, naukowcy opracowali nanocząsteczki, które wnikają do komórek nowotworowych pozwalając na dokładną identyfikacje ich w rezonansie magnetycznym lub mikroskopii fluorescencyjnej.
Biotechnologia jest szybko rozwijającą się dyscypliną naukową znajdującą zastosowanie w przemyśle, rolnictwie i medycynie. Ze względu na istotne znaczenie biotechnologii w medycynie w ostatnich latach biotechnologia medyczna zaczęła wyodrębniać się jako jeden z najnowocześniejszych działów medycyny.