W organizmie człowieka, który składa się z bilionów komórek, istnieje niezwykły i bardzo bogaty świat molekuł. Pozostają one w ciągłym ruchu, uczestnicząc w wielu procesach napędzających nasze ciało. Na uwagę zasługują wszystkie te cząsteczki, ale szczególnie warto przyjrzeć się witaminom.
Jeśli coś przedstawione jest nam w groźny sposób, wzbudza to u przeciętnego człowieka strach, mimo iż, nie zawsze i niekoniecznie wzbudzane obawy muszą mieć jakieś podstawy. Co to jest inżynieria genetyczna – czy boimy się zwierząt transgenicznych?
Polskie podmioty działające w sektorze wysokich technologii są coraz bardziej widoczne na rynku. Ich nowatorskie projekty i ogromny potencjał przekładają się na wzrost wartości segmentu gospodarki z zakresu Life Science. Dochody firm z tej branży, tylko w przypadku sektora farmaceutycznego wynoszą ponad 600 mln zł w skali roku.
Laboratorium – to miejsce, w którym przeprowadza się eksperymenty naukowe. Laboratoria ze względu na stopień bezpieczeństwa dzieli się na 4 grupy tzw. bio-bezpieczeństwa (Biosafety Levels) zależne od agresywności organizmów, z którymi pracuje dane laboratorium.
Grzyby, drożdże i bakterie wytwarzają aktywne składniki, które można zastosować w produktach do prania i domowych środkach czystości. Zastosowanie procesów mikrobiologicznych do produkcji tych substancji na skalę przemysłową określane jest „białą biotechnologią”.
Rozwój biologii molekularnej i inżynierii genetycznej doprowadził do stworzenia nowej generacji leków, zwanych lekami biotechnologicznymi. Choć pojawiły się zaledwie trzydzieści lat temu, według stowarzyszenia EuropaBio stanowią 50 proc. rozwijanych obecnie nowych terapii.
Biotechnologia medyczna umożliwia terapię chorób, których wcześniej nie udawało się leczyć, stając się nadzieją dla pacjentów na całym świecie. Jak rozwijała się branża biotechnologii medycznej i jakie cele stawia przed sobą dzisiaj?
W celu ułatwienia chirurgom odróżnienia tkanki nowotworowej od zdrowej, naukowcy opracowali nanocząsteczki, które wnikają do komórek nowotworowych pozwalając na dokładną identyfikacje ich w rezonansie magnetycznym lub mikroskopii fluorescencyjnej.
Biotechnologia jest szybko rozwijającą się dyscypliną naukową znajdującą zastosowanie w przemyśle, rolnictwie i medycynie. Ze względu na istotne znaczenie biotechnologii w medycynie w ostatnich latach biotechnologia medyczna zaczęła wyodrębniać się jako jeden z najnowocześniejszych działów medycyny.
Naukowcy z Japonii opracowali nową metodę selekcji transgenicznych roślin umożliwiającą skłócenie czasu i ułatwienie rozpoznania transgenicznych roślin.
Leki przeciwnowotworowe, celowane terapie genowe, transgeniczne organizmy to tylko mały procent odkryć, które swój początek mają w laboratorium biotechnologicznym.
Metoda dot-blot służąca do identyfikacji białek, jest podobna zasadą działania do metody western blotting jednak nie wymaga przeprowadzenia wcześniejszego rozdziału elektroforetycznego białek.
Szybka i prosta metoda usuwania przeciwciał pierwszo i drugorzędowych z membrany PVDF przy użyciu 0,2M NaOH. Pozwala na wykorzystanie tej samej membrany do pięciu razy.
Hodowle komórkowe prowadzi się w inkubatorze, w temperaturze 37°C, w atmosferze nasyconej parą wodną i 5% CO2. Komórki rosną w zawieszeniu, zwykle w grupach i dzielą mniej więcej co 24 godziny.
Z uwagi na trudności z pozyskiwaniem próbek tkanek do analizy bezpośrednio z sekcji, bardzo wartościowym materiałem wydają się być zbiory tkanek utrwalonych formaliną.