Mechanizm poruszania się komórek w organizmie nie jest do końca znany ale w świetle najnowszych wyników międzynarodowego zespołu naukowców można powiedzieć, że komórki lubią się przemieszczać niczym grupa taneczna wybierająca się gdzieś, by zapełnić puste miejsca.
Hoechst – barwnik fluorescencyjny reagujący z DNA na zasadzie interkalacji. Stosowany do wybarwiania jąder komórkowych, chromosomów. Barwnik jest wzbudzany światłem ultrafioletowym przy długości fali około 345 nm (max ok 485 nm).
Nieśmiertelność i niekontrolowane podziały komórek to podstawowe różnice pomiędzy komórkami nowotworowymi a normalnymi. Czy wytłumaczeniem tego stanu może być uszkodzenie wewnętrznego zgaru biologicznego w komórkach nowotworowych?
Immunofluorescencyjne barwienie jest techniką pozwalającą śledzić obecność (ekspresję) lub lokalizację docelowego białka w komórce. Technika ta polega na reakcji specyficznych przeciwciał z docelowym białkiem (antygenem).
Hodowle komórkowe prowadzi się w inkubatorze, w temperaturze 37°C, w atmosferze nasyconej parą wodną i 5% CO2. Komórki rosną w zawieszeniu, zwykle w grupach i dzielą mniej więcej co 24 godziny.
Molekularna analiza nowotworowych lini komórkowych dostarcza ważnych informacji o biologii raków z których pochodzą. Ale czy hodowle in vitro odzwierciedlają dokładnie właściwości komórek nowotworowych in vivo?