Prace nad tekstyliami o antybakteryjnych właściwościach prowadzą naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, Akademii Medycznej we Wrocławiu i irlandzkiego University of Limerick.
Naukowcy twierdzą, że odkryli białko, które pomaga utrzymać sprawność włókien nerwowych, przekazujących wiadomości w postaci impulsów nerwowych w mózgu.
Naukowcy z brytyjskiego Instytutu Badań nad Rakiem odkryli, że zablokowanie enzymu LOXL2 u myszy z rakiem piersi może zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby do innych narządów.
Pacjenci z nowotworem są bardziej narażeni na powstawanie skrzepów. Lekarze ustalili ostatnio, że osoby z aktywowaną koagulacją krwi są zagrożone wyższym ryzykiem zapadnięcia na nowotwory niż te, które jej nie mają. Wyniki najnowszych badań ujawniają również, że antykoagulanty mogą zwalczać nowotwory i zapobiegać im.
Naukowcy z uniwersytetu technologicznego w Holandii odnotowali sukces w hodowli komórek nerkowych w laboratorium. Hodowane komórki podtrzymywały swoje właściwości funkcjonalne i były w stanie oczyszczać krew.
Autorzy pracy przedstawiają możliwości wykorzystania tkanki tłuszczowej jako źródła mezenchymalnych komórek macierzystych, na podstawie dotychczas opublikowanych wyników badań.
Międzynarodowy zespół naukowców zidentyfikował 95 wariantów genetycznych powiązanych z wysokim poziomem cholesterolu i trójglicerydów we krwi, który wiąże się z poważnymi czynnikami ryzyka choroby wieńcowej. Badania te mogą przełożyć się na nowe sposoby zapobiegania chorobom serca i ich leczenia.
Zespół naukowców z Instytutu Badań Immunologii i Onkologii (IRIC) z Uniwersytetu w Montrealu zidentyfikował po raz pierwszy mechanizm współdziałania trzech genów odpowiedzialnych za powstanie ostrej białaczki limfoblastycznej.