Głośne odkrycie polskich naukowców - komórki macierzyste MIC-1 - już niedługo znajdzie swoje zastosowanie w pierwszej na świecie linii dermokosmetyków wykorzystujących ich właściwości. Słynne MIC-1, nazwane przyszłością nie tylko kosmetologii, ale i medycyny regeneracyjnej, wciąż prowokują wiele pytań i skojarzeń. Oto 5 podstawowych faktów o komórkach macierzystych MIC-1, które pozwolą na te pytania odpowiedzieć.
Antybiotyki są to substancje naturalne wytwarzane przez żywe drobnoustroje (najczęściej grzyby lub bakterie) oraz ich półsyntetyczne modyfikaty i syntetyczne analogi które oddziałując w małym stężeniu wybiórczo na struktury i procesy biologiczne hamują wzrost lub rozmnażanie komórek.
Grzyby, drożdże i bakterie wytwarzają aktywne składniki, które można zastosować w produktach do prania i domowych środkach czystości. Zastosowanie procesów mikrobiologicznych do produkcji tych substancji na skalę przemysłową określane jest „białą biotechnologią”.
Hoechst – barwnik fluorescencyjny reagujący z DNA na zasadzie interkalacji. Stosowany do wybarwiania jąder komórkowych, chromosomów. Barwnik jest wzbudzany światłem ultrafioletowym przy długości fali około 345 nm (max ok 485 nm).
Metoda dot-blot służąca do identyfikacji białek, jest podobna zasadą działania do metody western blotting jednak nie wymaga przeprowadzenia wcześniejszego rozdziału elektroforetycznego białek.
Szybka i prosta metoda usuwania przeciwciał pierwszo i drugorzędowych z membrany PVDF przy użyciu 0,2M NaOH. Pozwala na wykorzystanie tej samej membrany do pięciu razy.
Hodowle komórkowe prowadzi się w inkubatorze, w temperaturze 37°C, w atmosferze nasyconej parą wodną i 5% CO2. Komórki rosną w zawieszeniu, zwykle w grupach i dzielą mniej więcej co 24 godziny.
Chromatografia żelowa zwana również filtracją żelową stosowana jest do rozdziału białek różniących się masą cząsteczkową lub do oddzielania białek od składników niskocząsteczkowych.
Test ELISA jest jednym z najpowszechniej stosowanych testów immunoenzymatycznych. Wykonuje się go na 96 dołkowych płytkach (polistyrenowych lub pleksiglasowych). Stosuje się wiele różnych wariantów testu ELISA, poniżej przedstawiono wybrane z nich.
Z uwagi na trudności z pozyskiwaniem próbek tkanek do analizy bezpośrednio z sekcji, bardzo wartościowym materiałem wydają się być zbiory tkanek utrwalonych formaliną.
Mechanizm obróbki mitochondrialnych transkryptów w komórkach ssaczych powoduje tworzenie wolnej grupy hydroksylowej na końcu 3' oraz pojedynczej grupy fosforanowej na końcu 5' cząsteczki mRNA.