Naukowcy z brytyjskiego Instytutu Badań nad Rakiem odkryli, że zablokowanie enzymu LOXL2 u myszy z rakiem piersi może zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby do innych narządów.
Pacjenci z nowotworem są bardziej narażeni na powstawanie skrzepów. Lekarze ustalili ostatnio, że osoby z aktywowaną koagulacją krwi są zagrożone wyższym ryzykiem zapadnięcia na nowotwory niż te, które jej nie mają. Wyniki najnowszych badań ujawniają również, że antykoagulanty mogą zwalczać nowotwory i zapobiegać im.
Białko komórkowe o nazwie PML jest niezbędne do prawidłowego przebiegu apoptozy przez co może stanowić cel nowej terapii antynowotworowej - przypuszczają naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN.
Autorzy pracy pokazali , że blokowanie enzymu GNT-V znacznie opóźnia wystąpienie i rozprzestrzenianie się nowotworów u myszy (z rakiem bardzo podobnym do wielu przypadków ludzkiego raka piersi).
‘Cancer Genome Project’: międzynarodowy projekt mający na celu poznanie sekwencji genomu komórek nowotworowych pochodzących od 1000 pacjentów chorych na raka i ustalenie najbardziej zindywidualizowanej terapii przeciwnowotworowej.
Zespół naukowców z Instytutu Badań Immunologii i Onkologii (IRIC) z Uniwersytetu w Montrealu zidentyfikował po raz pierwszy mechanizm współdziałania trzech genów odpowiedzialnych za powstanie ostrej białaczki limfoblastycznej.
Nieśmiertelność i niekontrolowane podziały komórek to podstawowe różnice pomiędzy komórkami nowotworowymi a normalnymi. Czy wytłumaczeniem tego stanu może być uszkodzenie wewnętrznego zgaru biologicznego w komórkach nowotworowych?