Głośne odkrycie polskich naukowców - komórki macierzyste MIC-1 - już niedługo znajdzie swoje zastosowanie w pierwszej na świecie linii dermokosmetyków wykorzystujących ich właściwości. Słynne MIC-1, nazwane przyszłością nie tylko kosmetologii, ale i medycyny regeneracyjnej, wciąż prowokują wiele pytań i skojarzeń. Oto 5 podstawowych faktów o komórkach macierzystych MIC-1, które pozwolą na te pytania odpowiedzieć.
W odpowiedzi na rosnące potrzeby przedsiębiorców prowadzących innowacyjne firmy oraz osób przedsiębiorczych chcących realizować swoje pomysły na biznes w dziedzinie zaawansowanych technologii, szczególnie chemii, biotechnologii, nowoczesnych materiałów lub IT, na terenie Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza zostanie wkrótce oddany do użytku Zespół Inkubatorów Wysokich Technologii.
O innowacyjnych metodach analitycznych i technikach pomiarowych wykorzystywanych w laboratoriach medycznych, a także o procesie automatyzacji i informatyzacji fazy przedanalitycznej, diagności laboratoryjni będą mieli okazję dyskutować przy okazji konferencji ”Postęp technologiczny w diagnostyce laboratoryjnej i jego wpływ na codzienną praktykę”,
W ramach kolejnej edycji międzynarodowej konferencji BIOCONNECT 2012 prelegenci z Wielkiej Brytanii, Włoch, Szwecji, Szwajcarii, Węgier, Grecji
i Polski przedstawią najnowsze trendy naukowo-biznesowe w zakresie m.in. medycyny personalizowanej
i regeneracyjnej, rozwoju nowych leków, bioinformatyki czy nanobiotechnologii
Dla wszystkich, których pasjonuje chemia, biotechnologia, IT; mają pomysł i unikalne know-how uruchomiliśmy usługę, dzięki której autorzy oryginalnych i nowoczesnych przedsięwzięć mają szansę na pozyskanie nawet 600 000 zł i wsparcie ekspertów w realizacji swojego innowacyjnego pomysłu. Staruje InQbator Seed!
Narodowe Centrum Nauki ogłasza konkurs na nazwy konkursów na finansowanie projektów badawczych oraz stypendiów doktorskich i staży podoktorskich. W konkursie może wziąć udział każdy, a autorzy najlepszych propozycji otrzymają nagrody pieniężne.
Redaktorzy z czasopism biomedycznych wykazali, że istnieje wysoka korelacja pomiędzy ilością wycofanych artykułów naukowych a impakt faktorem czasopism w których były one publikowane.
Komisja Europejska organizuje interaktywne szkolenia z akcji „Initial Training Networks” 7 programu ramowego. Celem działania jest poprawa perspektyw młodych naukowców w sektorze publicznym i prywatnym.
W dniach 13-15 maja 2011r. w Krakowie odbyła się druga edycja Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Biofizyki. Miło nam poinformować, że portal Metlab.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.
Międzynarodowy zespół naukowców opracował transgeniczne grzyby, które są zdolne do zabicia zarodźca malarii bytującego w komarach. Grzyb daje obiecujące perspektywy na rozwiązanie epidemii malarii.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłasza nabór wniosków o przyznanie stypendiów naukowych dla wybitnych młodych naukowców. W tym roku stypendia zostaną przyznane już po raz szósty.
Zapraszamy do zapoznania się z nowymi szkoleniami z dziedziny biotechnologii i badań klinicznych na rok 2011 opublikowanymi na łamach portalu metlab.pl
Na wsparcie najlepszych uczonych i zespołów badawczych w roku 2011 Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej zamierza przeznaczyć prawie 120 mln zł, w tym ok. 90 mln ze środków strukturalnych Unii Europejskiej.
Głównym jego zadaniem jest bardzo proste tłumaczenie sekwencji zasad azotowych na sekwencję reszt aminokwasowych w peptydzie, sekwencję komplementarnego RNA, DNA, czy przeprowadzanie akcji Reverse Complement.
Bezpłatna aplikacja na telefon/iPad, która robi znacznie więcej niż tylko kilka prostych obliczeń. Narzędzie pozwala obliczyć molarność, określa stopnień rozcieńczenia stężenia itp
Badacze opracowali automatyczny test diagnostyczny PCR, który wykrywa obecność prątków gruźlicy i określa odporność na ryfampicynę, antybiotyk stosowany w leczeniu tej choroby.
Naukowcy z z uniwersytetu w Saint Louis,zidentyfikowali cząsteczkę mikroRNA, który może pozwolić nam lepiej kontrolować poziom cholesterolu we krwi.
Prowadzący badanie Ángel Baldán, opublikował wyniki, w których pokazał, że mikroRNA miR-33, może być kluczem do kontroli HDL, czyli "dobrego" cholesterolu.
Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE organizuje cykl szkoleń warsztatowych i konsultacji dla osób przygotowujących wnioski do najbliższego konkursu dla początkujących naukowców (ERC-2011-StG).
Stypendia zagraniczne przyznawane są najlepszym spośród młodych uczonych, aby umożliwić im pobyt (od 6 do 12 miesięcy) w najlepszych ośrodkach naukowych świata.
Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej rozpoczęła przyjmowanie wniosków do programu START. Program START skierowany jest do młodych uczonych stojących u progu kariery naukowej.
Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej we wrześniu, październiku i listopadzie br przeprowadzi nabory do dziewięciu programów stypendialnych skierowanych do naukowców z Polski i z zagranicy.
Learn.Genetics serwis edukacyjny, dostarcza dokładnych i obiektywnych informacji na temat zagadnień w dziedzinie genetyki, nauk biologicznych i zdrowia na różnych poziomach zainteresowania.
Wiele procesów w ogranizmie człowieka jest kontrolowanych poprzez zmiany białek. Naukowcy z Instytutu Maxa Plancka za pomocą nowej metody zidentyfikowali ponad 6000 miejsc glikozylacji białek w różnych tkankach.
Foldit to nowa gra komputerowa, pozwalająca graczom przyczynić się się do rozwoju ważnych badań naukowych. Najlepsi gracze są bardziej skuteczni w rozwiazywaniu zagadek struktury białek niż komputery.
W ramach programu VENTURES, który współfinansowany jest przez Unię Europejską dofinansowane będą najlepsze projekty badawcze ze wszystkich dziedzin nauki.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego postanowiło wdrożyć projekt ułatwiający proces rekrutacji pracowników w instytucjach naukowo-badawczych a także pracowników zarządzających badaniami.
Tegoroczne dni SGGW odbędą się 14-15.05.2010 w siedzibie szkoły przy ulicy Nowoursynowskiej 166 w Warszawie. Dla uczestników przygotowano wiele atrakcji min.: koncerty, kiermasze, wystawy itp.
Ze względu na ogłoszenie Żałoby Narodowej w związku z tragedią w Smoleńsku nastąpiła zmiana w terminie III edycji warsztatów biotechnologicznych "DNA Encyklopedia Życia" we Wrocławiu.
Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów ogłasza konkurs na naukową nagrodę im. prof. E. Mikulaszka. Prace należy zgłaszać w terminie do dn. 31.05.2010
Naukowcy z Japonii opracowali nową metodę selekcji transgenicznych roślin umożliwiającą skłócenie czasu i ułatwienie rozpoznania transgenicznych roślin.
DNA Encyklopedia Życia- III edycja warsztatów biotechnologicznych "Biotechnologia w praktyce". Ze względu na ogłoszenie Żałoby Narodowej w związku z tragedią w Smoleńsku nastąpiła zmiana w terminie warsztatów we Wrocławiu.
Przeciwciała, chyba każdy z nas pracował, pracuje lub planuje z nimi pracę. Antibodypedia to nowy portal ułatwiający wymianę informacji na temat komercyjnie dostępnych przeciwciał.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podjęło się pełnego sfinansowania dostępu do najbardziej znaczących naukowych zasobów, tylko w tym roku na zakup licencji wydane bedzie około 150 milionów złotych.
Zapraszamy do współpracy z portalem osoby opisujące metody laboratoryjne oraz firmy z branży biotechnologicznej zainteresowane różnymi formami współpracy.