Aktualności

Kategoria: Aktualności

Tagi: komórki macierzyste

Data: 2012-05-28

Magia małych komórek

Małe komórki, ale wielkie możliwości - tak o macierzystych komórkach mówią nie tylko producenci kosmetyków, ale również naukowcy, którzy przekonują o bardzo dużym potencjale i szerokim wachlarzu zastosowania. Prace zespołów badawczych na całym świecie doprowadziły do powstania szeregu kosmetyków na bazie roślinnych komórek. O krok dalej poszli polscy naukowcy. - Wyprowadziliśmy komórki macierzyste MIC-1z rosnącego poroża jelenia, co udało nam się jako pierwszym na świecie. Możliwości regeneracyjne naszego odkrycia są dużo większe od obecnie stosowanych rozwiązań. A to sprawi, że będziemy mogli wprowadzić na rynek produkty o unikatowych właściwościach. Badania pokazały, że to może być przełom - mówi dr hab. Marek Cegielski, dyrektor ds. badań i rozwoju w Stem Cells Spin. Kosmetyki rodem z Wrocławia ruszą na podbój rynku jeszcze w tym półroczu.

Czym różnić będą się najnowsze produkty od obecnie dostępnych na rynku? - Od milionów lat bakterie powstają z bakterii, rośliny z roślin, a zwierzęta ze zwierząt. Analogicznie roślinne komórki macierzyste działają najlepiej na rośliny, ale nie na komórki ssaków. Owszem, mogą stymulować pewne działania, ale ich efektywność nie będzie duża. - uważa dr hab. Marek Cegielski.

Warto wiedzieć, że komórki macierzyste w ludzkim naskórku występują naturalnie. Jest ich od 1 do 10 procent w warstwie podstawnej i skóra czerpie z nich siłę do odbudowy. Z wiekiem ich zdolności jednak zanikają, a praca naukowców prowadzi do tego, by ten proces mógł być kontynuowany. W skład komórek macierzystych wchodzą m. in. białka, węglowodany i lipidy. Pomagają one nie tylko regenerować skórę, ale również chronią komórki macierzyste zawarte naturalnie w skórze. Producenci kosmetyków zapewniają, że udało im się odkryć tajemnicę pięknej skóry. - Nie można odmówić preparatom z macierzystymi komórkami roślinnymi niezwykle pozytywnych właściwości, ale nazywanie ich eliksirem młodości to nadużycie. Wszystkie dotychczas stosowane w kosmetykach substancje aktywne jedynie uzupełniają niedobory, ewentualnie niwelują szkodliwe działania czynników przyspieszających starzenie skóry, ale nie są panaceum na problemy większości kobiet. Komórki MIC-1 opracowane przez polskich naukowców mają większe możliwości - uważa Danuta Nowicka, specjalista dermatolog z Akademii Medycznej we Wrocławiu. Dlatego naukowcy wciąż poszukują rozwiązań, których działanie będzie jeszcze bardziej efektywne.

Najnowsze z nich niedługo powinno pojawić się na rynku kosmetycznym. Zaletą preparatów z substancjami z komórek macierzystych MIC-1 będzie regeneracja tkanek, pobudzenie komórek do produkcji kolagenu i elastyny i przyspieszenie odbudowy na dużo wyższym niż do tej pory poziomie. Na początek innowacyjną kurację antystarzeniową i regeneracyjną będzie można stosować głównie na twarzy. Rynkowa nowość już budzi spore zainteresowanie i będzie interesującą alternatywną dla obecnie stosowanych kosmetyków.

dr Marek Cegielski_Stem Cells Spin

Rysunek: dr Marek Cegielski_Stem Cells Spin.

Autor:materiały prasowe, Anna Knowska

Więcej: ZWIT

Zapraszamy do dyskusji na ten temat na naszym forum http://metlab.pl/forum/topic214-magia-malych-komorek.html