Aktualności

Kategoria: Aktualności

Tagi: medycyna nanotechnologia

Data: 2011-03-22

Polscy naukowcy pracują nad antybakteryjnymi tkaninami.

Technologia opracowana przez polskich i irlandzkich naukowców polega na pokryciu tkanin nanocząstkami dwutlenku tytanu, które nadają materiałowi właściwości bakteriobójcze co więcej jak dodaje dyrektor instytutu inżynierii biomedycznej i pomiarowej na Politechnice Wrocławskiej, prof. Halina Podbielska, „pod wpływem światła nanomateriały same z siebie zaczynają niszczyć bakterie gdyby jednak jakaś bakteria nie chciała się odczepić, to pokryty nanocząstkami materiał będzie można oczyścić w specjalnie skonstruowanym fotosterylizatorze przy pomocy promieni UV”.

Prof. Halina Podbielska podkreśliła, że nanocząsteczkami można w przyszłości pokryć nie tylko kitle lekarskie, które z powodzeniem mogłyby zastąpić stosunkowo drogie jednorazowe fartuchy ale także zasłony czy dywany i dzięki temu będzie można uniknąć przenoszenia bakterii przez personel czy szpitalnych gości.

Więcej: pap nauka w polsce

Zapraszamy do dyskusji na ten temat na naszym forum http://metlab.pl/forum/topic190-polscy-naukowcy-pracuja-nad-antybakteryjnymi-tkaninami.html