Publikacje

Publikacje oznaczone tagiem: biotechnologia medyczna

 • Witaminy - molekuły życia

  W organizmie człowieka, który składa się z bilionów komórek, istnieje niezwykły i bardzo bogaty świat molekuł. Pozostają one w ciągłym ruchu, uczestnicząc w wielu procesach napędzających nasze ciało. Na uwagę zasługują wszystkie te cząsteczki, ale szczególnie warto przyjrzeć się witaminom.

 • Inżynieria genetyczna a postęp biotechnologiczny – czy boimy się zwierząt transgenicznych?

  Jeśli coś przedstawione jest nam w groźny sposób, wzbudza to u przeciętnego człowieka strach, mimo iż, nie zawsze i niekoniecznie wzbudzane obawy muszą mieć jakieś podstawy. Co to jest inżynieria genetyczna – czy boimy się zwierząt transgenicznych?

 • Mechanizm działania i skuteczność antybiotyków

  Antybiotyki są to substancje naturalne wytwarzane przez żywe drobnoustroje (najczęściej grzyby lub bakterie) oraz ich półsyntetyczne modyfikaty i syntetyczne analogi które oddziałując w małym stężeniu wybiórczo na struktury i procesy biologiczne hamują wzrost lub rozmnażanie komórek.

 • Żywa fabryka – produkcja leków biotechnologicznych

  Rozwój biologii molekularnej i inżynierii genetycznej doprowadził do stworzenia nowej generacji leków, zwanych lekami biotechnologicznymi. Choć pojawiły się zaledwie trzydzieści lat temu, według stowarzyszenia EuropaBio stanowią 50 proc. rozwijanych obecnie nowych terapii.

 • Ostra białaczka limfoblastyczna spowodowana jest przez mutacje w trzech genach.

  Zespół naukowców z Instytutu Badań Immunologii i Onkologii (IRIC) z Uniwersytetu w Montrealu zidentyfikował po raz pierwszy mechanizm współdziałania trzech genów odpowiedzialnych za powstanie ostrej białaczki limfoblastycznej.

 • Historia rozwoju biotechnologii medycznej

  Biotechnologia medyczna umożliwia terapię chorób, których wcześniej nie udawało się leczyć, stając się nadzieją dla pacjentów na całym świecie. Jak rozwijała się branża biotechnologii medycznej i jakie cele stawia przed sobą dzisiaj?

 • Nanocząsteczki pomogą w obrazowaniu nowotworów.

  W celu ułatwienia chirurgom odróżnienia tkanki nowotworowej od zdrowej, naukowcy opracowali nanocząsteczki, które wnikają do komórek nowotworowych pozwalając na dokładną identyfikacje ich w rezonansie magnetycznym lub mikroskopii fluorescencyjnej.

 • Biotechnologia medyczna

  Biotechnologia jest szybko rozwijającą się dyscypliną naukową znajdującą zastosowanie w przemyśle, rolnictwie i medycynie. Ze względu na istotne znaczenie biotechnologii w medycynie w ostatnich latach biotechnologia medyczna zaczęła wyodrębniać się jako jeden z najnowocześniejszych działów medycyny.