Publikacje

Publikacje oznaczone tagiem: wirusy

 • Wirus - żywy organizm czy nieżywa cząsteczka?

  Pytanie to stawiano sobie od chwili rozpoczęcia badań nad wirusami. Odkrycie bakteriofaga podzieliło bakteriologów na dwa obozy – tych, którzy wraz z d'Herelle'm widzieli w wirusie żywy zarazek, „bakterię bakterii”, oraz tych, którzy za Bordet’em i Ciuca uważali go za martwy, dziedzicznie przekazywany czynnik powodujący lizę.

 • Wirus - co to takiego jest?

  Wirusy stanowią zakaźne czynniki patogenne, niezdolne do namnażania się poza komórką. Salvador Luria określa je jako twory, których genom jest zbudowany z jednego rodzaju kwasu nukleinowego, odtwarzające się w żywych komórkach, z wykorzystaniem komórkowego aparatu metabolicznego

 • Polskie bakteriofagi biją antybiotyki

  Wraz ze wzrostem zużycia antybiotyków u ludzi i zwierząt nie tylko w Europie, ale i na świecie, symptomy odporności bakterii na antybiotyki i trudności w zwalczaniu niektórych chorób zaczęły stawać się coraz bardziej zauważalne. Pomoc w walce z bakteriami, na które przestały reagować antybiotyki, mają przynieść bakteriofagi - wirusy, które przy pomocy swojego DNA infekują komórki chorobotwórczych bakterii.

 • Pandemia grypy H1N1 z roku 1918: wgląd w XXI wiek

  Wirus grypy A H1N1, siejący spustoszenie na świecie w latach 1918-1919 dał początek wielkiej rodzinie wirusów, a jego potomkowie nadal krążą po świecie.